تبلیغات


حکم شرعی ماءالشعیر چیست ؟

 

برام سوال شد که حکم شرعی نوشیدنی دلستر چیه ؟ چون پشت قوطی ، در قسمت مواد تشکیل دهنده اولین کلمه ای که نوشته "ماءالشعیر" هست . ماء الشعیر هم که به زبان عربی یعنی " آب جو " !! آب جو هم که هممون تو کتابا خوندیم که نه تنها خوردنش حرامه بلکه نجسه !!!
به همین خاطر برای این که خیالم راحت بشه از سایت مراجع استفتاء کردم :

 

 


 

سایت دفتر آیت الله سیستانی :

پرسش : آیا استفاده از ماء الشعیر (دلستر - اب جو بدون الکل) از نظر شرع جایز است ؟ با توجه به اینکه این نوع ماء الشعیر توسط کارخانه های ایرانی ارائه می گردد ؟

پاسخ: نوشیدنی که از جو گرفته می شود و به آن فقاع می گویند قطعا حرام است و به احتیاط واجب نجس است و این نوشیدنی معمولا سبب مستی نمی شود بلکه موجب نشأه است که می توان آن را مستی جزئی نامید و ظاهراً منشأ آن وجود الکل به مقدار کم است. پس اگر نوشیدنی مورد سوال از ابتدا کاملا بدون الکل ساخته شود که به آن فقاع گفته نشود ، اشکال ندارد. در غیر این صورت حرام است هر چند پس از تولید الکل را کاملا از آن جدا کنند.

 

 

استفتاء از دفتر آیت الله مکارم :

پرسش : سلام علیکم . ماء الشعیر های امروزی که تحت عنوان عرفی "دلستر" در بین مردم معروف است چه حکمی دارد ؟

پاسخسلام علیکم،مشروب الکلی که از جو گرفته میشود و به آن آبجو میگویند حرام و از جهت نجاست مانند شراب است، ولی آبی که برای خواص طبی از جو میگیرند و به آن ماء الشعیر میگویند و ابدا مسکر نیست، پاک و حلال است.

 

 

استفتاء از دفتر مقام معظم رهبری :

پرسش : سلام علیکم . ماء الشعیر های امروزی که تحت عنوان عرفی "دلستر" در بین مردم معروف است چه حکمی دارد ؟

پاسخ ماء الشعیر طبی اشکال ندارد .

 

 


 

 اگر تا دیروز خیالتون راحت نبوده wink از حالا به بعد با خیال راحت بنوشید ...

 منبع این نوشته : منبع